Anasayfa Medya Haberler Safya Ayçiçek Yağı, altyapı yatırımları ile perakendede daha hızlı büyüyecek
Safya Ayçiçek Yağı, altyapı yatırımları ile perakendede daha hızlı büyüyecek

Safya Ayçiçek Yağı, altyapı yatırımları ile perakendede daha hızlı büyüyecek

Safya Yağ’ı da bünyesinde bulunduran Aves, markalı ve endüstriyel satışlarda 2023 yılına kadar pazar payını yüzde 10’a çıkarmayı hedefliyor. Üretim hattını geçtiğimiz aylarda güçlendiren şirket, yenilediği altyapısıyla perakende pazarında daha hızlı büyüyecek.

Türkiye’deki ham ayçiçeği yağının önemli bir kısmını Mersin’de 120 dönüm arazi üzerine kurulu tam entegre modern tesislerinde tedarik eden Aves, ürettiği Safya Ayçiçek Yağı’nı da 70’i aşkın ülkeye ihraç ediyor.

Aves Enerji Yağ ve Gıda Sanayi Genel Müdürü Onat Angı, 2019 yılı yurt içi ve dışı satışlarında tonaj artışı kaydettiklerini belirterek, 2023 yılına kadar Safya’nın pazar payının yüzde 8-10 arasında olmasını hedeflediklerini ifade etti. Aves’in 2015’ten bu güne Safya ile pazar payını her yıl artırarak büyüdüğünün altını çizen Angı, “2015’ten bugüne büyümemize istikrarlı bir şekilde devam ettik. 2020’nin ilk çeyreğinde bir önceki yıla göre toplam satışlarımız yüzde 25 oranında arttı.” dedi.

Orta Doğu, Asya Pasifik ve Afrika’da Markalaşma Çalışmaları Devam Ediyor

Orta Doğu, Asya Pasifik ve Afrika pazarında özellikle Safya ile markalaşmada önemli bir başarı yakaladıklarını anlatan Angı, “Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi bazı ülkelerde marka pazarlama bütçeleri oluşturuyoruz. Süpermarketlerde ürünün rafa çıkmasını ve pazarlanmasını sağlıyoruz. Yaptığımız tanıtım kampanyalarıyla da hem distribütörlerimizi destekliyor hem de pazar paylarını artırmalarına yardım ediyoruz.” diye konuştu.     

ABD’den Japonya’ya geniş bir ihracat ağı oluşturduklarını vurgulayan Angı, ağırlıklı olarak Orta Doğu, Asya Pasifik ve Afrika bölgelerine ihracat yaptıklarını ifade etti. 2019 yılında yaklaşık 50 milyon dolarlık ihracat yaptıklarının altını çizen Angı, “2019 yılını yüzde 10’luk ciro artışı ile kapattık. 2019 yılının son çeyreğinde ciddi bir ihracat talebi alarak ihracatta yüzde 40 seviyesinde büyüdük. 2020’nin sonunda ise yüzde 35 düzeyinde bir ciro artışı öngörüyoruz.” şeklinde konuştu.

Yılda 1 milyon ton bitkisel yağ, küspe ve biyodizel üretiliyor

Mersin’deki tesislerde günlük 700 ton rafineri, bin 500 ton kırma, bin 100 ton dolum kapasitesiyle yıllık 1 milyon ton bitkisel yağ, küspe ve biyodizel üretildiğinin altını çizen Angı, tesislerinde daha çok soya, ay çekirdeği, mısır, kanola, aspir, keten ve çiğit gibi yüksek protein değerine sahip yağlı tohumların işlendiğinin altını çizdi.

Dolum Tesisi Yatırımının Bu Yıl Bitirilmesi Hedefleniyor

Aves’in Mersin’deki 220 bin metreküp kapasiteli, Türkiye’nin en büyük üçüncü petrol ve bitkisel yağ depolama tesisinde üretim yaptığına vurgu yapan Angı, “2019 yılında yaklaşık 4 milyon Euro bütçe ile başlattığımız dolum tesisi yatırımını 2020 yılının ikinci yarısı itibarıyla tamamlıyoruz. Söz konusu tesis ile üretim maliyetlerini aşağı çekerek bulunduğumuz pazarlarda rekabet gücünü artırmayı hedefliyoruz. Bunun yanında ambalajlama konusunda bazı yenilikler yapmayı planlıyoruz.” diye sözlerini tamamladı.

Safya Ayçiçek Yağı’nın Adana ve ilçelerinde satışını yapmak isteyenlerin, firmanın Adana distribütörü olan Karadeniz Gıda ile iletişime geçmesi gerekmektedir.